Strona: "Fundamentals and recent advances in ATRP" – wykład prof. dr hab. Krzysztofa Matyjaszewskiego / Studenckie i Doktoranckie Koło Naukowe Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM

2024-01-08

W dniu 8 stycznia 2024 r. w Katedrze Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej gościliśmy prof. dr hab. Krzysztofa Matyjaszewskiego, światowej sławy naukowca specjalizującego się w dziedzinie chemii polimerów, od kilku lat wymienianego pośród potencjalnych laureatów Nagrody Nobla w dziedzinie chemii.

W  1995 r. Profesor opracował technikę polimeryzacji rodnikowej z  przeniesieniem atomu (ang. Atom Transfer Radical Polymerization, ATRP), która obecnie jest uważana za jedną z najbardziej uniwersalnych, kontrolowanych metod syntezy związków wielkocząsteczkowych o określonej masie cząsteczkowej, wąskim rozrzucie mas cząsteczkowych, szerokimi możliwościami funkcjonalizacji, modulowania składem i architekturą polimerów. Na co dzień Profesor pracuje naukowo na Wydziale Chemicznym Carnegie Mellon University (Pittsburgh, USA).

W ramach swojej wizyty Profesor Matyjaszewski zwiedził laboratoria grupy badawczej Chmielarz Research Group (CRG), a następnie spotkał się z członkami grupy badawczej oraz przedstawicielami Studenckiego i Doktoranckiego Koła Naukowego Inżynierii Chemicznej i Farmaceutycznej IPSUM, a także pracownikami Wydziału Chemicznego. W godzinach popołudniowych nasz honorowy gość - prof. Matyjaszewski wygłosił wykład pod tytułem: "Fundamentals and recent advances in ATRP", wprowadzając społeczność studentów i pracowników Wydziału Chemicznego w tematykę polimeryzacji rodnikowej z przeniesieniem atomu.

Wydarzenia te stanowiły wyjątkową okazję spotkania z wybitnym naukowcem i na długo pozostaną w pamięci wszystkich członków CRG i pracowników Wydziału Chemicznego.

Więcej informacji na stronach:

Aktualności Chmielarz Research Group

Aktualności Katedry Chemii Fizycznej na Wydziale Chemicznym Politechniki Rzeszowskiej

Aktualności Wydziału Chemicznego Politechniki Rzeszowskiej

Twitter - Chmielarz Research Group @Chmielarz_Group